„Ez reménytelen...!” mondjuk gyakran, amikor nehézséggel találjuk szemben magunkat. Vajon tényleg ennyire rossz a helyzet? Hogyan segíthet a megoldás keresésében, ha tovább árnyalod a képet?
„Brúnó egyszerűen nem hallgat rám, sosem jön vissza, amikor hívom.” „Megőrülök tőle, hogy Kata állandóan elkésik!” „Az adminisztratív csapat mindig mindent elront...” A körülöttünk zajló eseményeket hajlamosak vagyunk fekete-fehér módon látni, és így végletesen gondolkozni róluk. Ez a „minden – semmi” látásmód azonban elrejtheti előlünk a lehetséges megoldásokat, hiszen tehetetlennek érezzük magunkat. Mi lenne, ha a dolgok nem is lennének mindig és ugyanannyira rosszak?
Ha egy kicsit alaposabban megnézed, a legritkább esetben fordul elő, hogy egy probléma állandóan, illetve ugyanannyira intenzíven van jelen. Bár Brúnót nem könnyű visszahívni, amikor Dömével játszik, első szóra visszajön. Kata gyakran elkésik. Valóban, de vannak napok, amikor ő érkezik először. Az adminisztratív csapat mindig mindent elront. A múltkor viszont csak néhány hibát találtunk a dokumentumokban.
Daniel Meier könyvében kivételes alkalmaknak nevezi azokat a pillanatokat, amikor nem olyan rossz a helyzet, mint általában. Azért fontos észrevenni és felismerni ezeket, mert értékes információval, ötletekkel szolgálhatnak a lehetséges megoldással kapcsolatban. Ha megfigyeled, hogy egészen pontosan mi volt más a kivételes esetekben, új szempontokat fedezhetsz fel. Amikor Brúnó és Döme együtt játszanak, a két gazdi egymással beszélget, így Brúnó-gazdi nem szaladgál folyton az eb után. Amikor Kata időben érkezik, busszal jön, nem vonattal. Amikor csak kevés hibát találtunk a dokumentumokban, az összes adatot egyszerre adtuk át feldolgozásra. Következzen 4 lépés, amit érdemes sorra venni a kivételes alkalmak kapcsán:
1. Gyűjtsd össze a kivételes alkalmakat! Ne légy túl kritikus! Azt keresd, amikor nem volt annyira rossz a helyzet, mint általában! Igyekezz minél több ilyet megtalálni! Ha többen vagytok a helyzetben, érdemes a többieket is megkérdezned. Lehet, hogy valami elkerülte a figyelmedet, vagy magadtól nem tulajdonítanál neki jelentőséget. Az egy dolog, hogy egyszerre adtátok át az az adatokat az admin csapatnak, de azt is előre megmondtátok, hogy mikorra kell készen lenni. Így egy ember tudott foglalkozni az összes dokumentummal, nem kellett többeket bevonni.
2. Vizsgáld meg, hogy egészen pontosan mi volt más! Ki, mit, mikor, miért és hogyan csinált? Mi volt ebben a különleges? Ha Kata busszal jön, 10 perc alatt besétál a megállóból, és nem kell kétszer átszállnia a pályaudvartól.
3. Fordíts külön figyelmet az egyéni szerepekre! Mi az, amit az érintettek máshogy csináltak? Brúnó gazdája fél, hogy a kutya nem fog visszamenni hozzá, ezért általában elkezd futni a kutya után. Beszélgetés közben azonban ciki lenne faképnél hagyni a másik gazdit, ezért nem indul el, és így elmarad Brúnó fogócskája.
4. Építs a felfedezéseidre! Mit tudsz ezekből beépíteni a megoldásba? Érdemes valamiből többet csinálni? Kezdje el más is csinálni? Valamit el kell hagyni végleg? Hogyan lehetne összekombinálni két kivételes alkalom tanulságait?
Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!