Coaching két lábon és hat lábon

A jövő robotjai csóválják a farkukat és elveszik a munkánkat?

2016. augusztus 16. - Nyíri Gabi

robot-916284_640.jpg

A robotok térhódítása folyamatos, legyen szó munkáról, gyógyításról vagy a háztartásokról. Hogyan tarthatunk lépést ezekkel a változásokkal? És mi köze mindennek a kutyákhoz?

Biztosan te is láttál már – ha nem is élőben, valamelyik ismeretterjesztő tv-csatornán – robotkarokat, amelyek szédületes sebességgel illesztik össze az alkatrészeket, távolról vezérelhető műszereket, amelyek segítségével az orvos akár egy másik kontinensről is elvégezhet egy beavatkozást, vagy porszívót, ami anélkül teszi a dolgát, hogy nekiütközne a bútoroknak. Ez utóbbi különösen népszerű a cicák körében, mert a tetején be lehet utazni a lakást...

Cica utazik a robot porszívón

Miben jók a robotok most? A nagy mennyiségű, folyamatosan ismétlődő feladatokban a robotok az emberekét meghaladó teljesítményt nyújthatnak, mondja Anthony Goldbloom. Egy óriási raktár polcai közt hatékonyabb repülve közlekedni, mint két lábon, és apró alkatrészek millióit is könnyebb a helyükre illeszteni úgy, hogy a munkát végző nem őrül meg közben az egyhangúságtól. A robotok azonban csak nagy mennyiségű múltbeli információ alapján képesek bármit is megtanulni. Ez azt jelenti, hogy lényegében képtelenek új helyzetekben boldogulni, különböző információkat kreatívan kombinálni. Ez az emberek különleges képessége, amit ápolhatunk, fejleszthetünk, ha minden napunk hoz valamilyen új kihívást.

Az ember-gép kérdés valószínűleg nem vagy-vagy jellegű, csak a robotok vagy csak az emberek nem lesznek igazán eredményesek. Egy kutatás szerint az emberek és a gépek egy csapatot alkotva 85%-kal tudták csökkenteni a munka során előforduló kényszerű szüneteket. Ehhez azonban az szükséges, hogy olyan robotokat tudjunk készíteni, amelyekkel könnyű az embereknek együttműködni.
Az első logikus ötlet, hogy legyenek az emberhez minél hasonlóbbak. Az emberi viselkedés azonban túlságosan bonyolult ahhoz, hogy a robotika szakértői belátható időn belül modellezni tudják. Ha ez sikerülne is, csak egy másik nehézséghez vezetne: az emberek ösztönösen tartanak az olyan dolgoktól, amelyek túlságosan emberiek és mégsem élők, így valószínűleg ellenszenvesnek találnák az ilyen gépeket is. Itt lépnek színre a kutyák, akik a háziasítás során sikeresen tanultak meg együttműködni az emberrel, és így jó példát jelenthetnek a robotok fejlesztőinek. Etológusok és robotikai szakemberek igyekeznek a kutya emberhez fűződő szociális viselkedése alapján olyan modellt felállítani, amely megalapozza a jövő robotjainak működését.

Kép innen.

Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!

süti beállítások módosítása