Amikor van egy jó ötletünk, valahogy sosem alkalmas az időpont a megvalósításra. Ha pedig szükségünk lenne egy új gondolatra, semmi nem akar eszünkbe jutni. Lehet beleszólásunk, hogy mikor szülessenek az ötleteink?
Időnként úgy érezhetjük, mintha a nagy ötletek rosszul lennének elosztva az időben: ha könnyen jönnek, valami mással vagyunk elfoglalva, amikor pedig szükségünk lenne rájuk, semmi nem jut eszünkbe. Minden barátodnak tudnál ajándékot adni, kivéve azt az egyet, akinek születésnapja van. Vizsgaidőszakban a legjobb kirándulóhelyek járnak a fejedben, és ötlettelenné válsz, amikor végre elindulhatnátok. Ha sietsz valahova, szinte biztosan észreveszel egy jó fotó beállítást, amit persze nincs időd lekapni. Amikor csak úgy fotózgatnál, semmi érdekes nem vetődik eléd. Ezt a jelenséget illusztrálja Grant Snider rajza is. Mit tehetsz azért, hogy az ötleteid jobban a kezedre játsszanak?
Ha nem alkalmas...
Az ötletek értékesek, függetlenül attól, hogy mikor merülnek fel. Feszültséghez vezethet, ha igyekszel valahogy megőrizni az ötletedet, miközben valami egészen mással próbálsz foglalkozni. Olyan sikeres emberek, mint például Richard Branson, mindenhova jegyzetfüzettel járnak, és azonnal feljegyezik a gondolataikat. Így biztosak lehetnek benne, hogy semmi nem veszik el, és nyugodtan térnek vissza ahhoz a tevékenységhez, amivel éppen foglalkoznak. Arról, hogy hogyan gyűjtheted össze az ötleteidet, itt olvashatsz részletesen.
Ha nem jönnek...
Kenneth Atchity úgy tekint az elménk kreatív részére, mint dacos szereplőre, akit provokálni kell. Szerinte az ötletelési folyamat beindításához a racionális részünknek valamilyen csalit kell bedobnia a kreatív területnek, amivel az aztán kedvére ellenkezhet, és előállhat az új megoldásokkal. Atchity írókat támogat a munkájukban. Azt javasolja számukra, hogy ha például elakadtak a művük első mondatával, gondoljanak ki egy egészen hétköznapi, már-már unalmas frázist, és mondják a kreatív részüknek, hogy úgy döntöttek, ez lesz a regény első mondata. Így a kreatív résznek van mivel ellenkeznie, és alternatív megoldások sorával fog előállni.
Minek kapcsán lenne érdemes neked is kipróbálni a dacos kreativitást?
Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!