Sage az én szememben kicsi, más már most is nagynak látja. Szép példája ez annak, hogy mennyire máshogy észleljük ugyanazt. Következzen 4 szempont, ami segít megismerni és jól használni ezt a különbözőséget!
Sage napról-napra (néha napon belül is) a szemünk előtt változik. Reggel rendszeresen tűnik nagyobbnak, mint előző este volt. Mégis egészen kicsinek látom Skill mellett, pedig a centi azt mutatja, hogy marmagasságban mostanra utolérte. Persze, egy növendék még nem olyan robosztus, mint egy felnőtt kutya, így valószínűleg összességében tényleg kisebb.
De gyakran megfordul a fejemben, hogy fogom-e valaha igazán nagy kutyának látni úgy, hogy zsebkutya kora óta velünk van.
Miért érdekes ez? Mert ráirányítja a figyelmet, hogy mennyire máshogyan észleljük ugyanazt a dolgot. Van, aki már most nagy kutyának látja Sage-et. Sőt, a szerintem kicsi bohóc arcára is mondták már, hogy igazából félelmetes. Igaz, hozzátették, hogy lényegében minden kutya inkább félelmetes...
Ahogy mindenki a saját szemszögéből nézi a világot, hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy a többiek pontosan ugyanúgy gondolkoznak és éreznek, mint mi. Pedig ez közel sincs így, és nem csak a vadidegenek esetében. Megfigyelted már például, hogy vajon milyennek látják a világot a környezetedben lévők? Barátok, csapattársak, kollégák például. Íme 4 szempont, ami segít megismerni és jól használni ezt a különbözőséget:
1. Következtetések: Amikor együtt vagytok valamilyen helyzetben, hasonló ingerek érnek benneteket, mégis nagyon eltérhetnek az eseményekről kialakított benyomásaitok és a levont következtetéseitek. Mindenki közelebb juthat a teljes képhez, ha megosztjátok egymással, hogy ki hogyan látja a helyzetet.
2. Tapasztalatok: Biztosan te is ismersz olyan embert, akivel csupa érdekes, vicces vagy éppen tragikus dolog történt. Ennek ellenére alapvetően mégis hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy mindannyiunk mögött ugyanazok az élmények állnak. Amikor valaki az életéről mesél neked, figyeld meg, hogy mennyire más úton jár, mint te, és hogy milyen érdekes kalandokban, tanulásban volt része!
3. Tudás: Az ismereteink nagyban meghatározzák, hogy milyennek látjuk a világot magunk körül. Képzeld el, hogy a mezőn sétáltok néhányan. Lehet, hogy te azt veszed észre, hogy milyen virágok nőnek az út mellett, míg a társad arra lesz figyelmes, hogy milyen madár dalol. Kiszélesítheti a látókörödet, ha odafigyelsz arra, hogy a többiek körülötted milyen ismeretekkel rendelkeznek az adott téma kapcsán.
4. Ötletek: Valószínűleg veled is előfordult már, hogy valaki bedobott egy ötletet, és meglepődve néztél rá, hogy „ez meg honnan jutott eszedbe”? Az egymástól különböző nézőpontok azt is befolyásolják, hogy milyen lehetőségeket látunk meg egy helyzetben. Éppen ezért érdemes együtt, egymás gondolatait tovább építve ötletelni.
Mire érdemes figyelned ahhoz, hogy jól használhasd a nézőpontok különbözőségét?
Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!