Biztosan veled is előfordult már, hogy úgy érezted, zűrzavar uralkodik a gondolataid közt. Mi segíthet ilyenkor rendet tenni?
Amikor sok minden történik egyszerre, vagy éppen egy nagyon összetett helyzettel próbálunk megbirkózni, rengeteg információt kellene fejben tartanunk, és egy csomó különböző szempontot figyelembe vennünk. Nem csoda, ha néha úgy érezzük, hogy betelt az agyunk vagy hogy összezavarodtak a gondolataink. Következzen 5 dolog, ami segíthet átlendülni a mélyponton:
1. Vedd észre! Mindenkinek megvannak a maga megszokott módszerei arra, hogy megértsen és megoldjon problémákat. Ezekhez hajlamosak vagyunk akkor is ragaszkodni, ha az adott helyzetben nem vezettek eredményre, és csak görcsösen próbálkozunk a végtelenségig. Figyeld meg a saját működésedet: Ami most történik, az közelebb visz egy lehetséges megoldáshoz? Vagy csak jársz körbe-körbe ugyanazon a gondolati vonalon, és igazából ideje lenne változtatni?
2. Zökkentsd ki magad! Ha úgy érzed, hogy elakadtál, segíts magadnak elszakadni a megszokott működésedtől! Tedd félre a dolgot egy időre! Amíg másra figyelsz, új benyomások érnek, amik esetleg előrevihetik ezt az ügyet is, illetve az agyad a háttérben szép nyugodtan, plusz nyomás nélkül dolgozhat a megoldáson. Foglalkozz a problémával másutt! Sétálj egyet (ebben a kutyád biztos partner lesz), ülj be egy kávézóba, vagy ha muszáj a munkahelyeden maradnod, konkrétan ülj át egy másik asztalhoz vagy irodába! Beszélj a helyzetről valakivel! Szakértő támogatást kaphatsz például egy coach-tól, de a barátaid, kollégáid meglátásai is a hasznodra lehetnek.
3. Menj le a gyökeréig! Sokszor azért tűnnek zavarosnak és bonyolultnak a dolgok, mert nehezünkre esik kiemelni a lényeges pontokat. Hosszú magyarázatok helyett próbáld meg egyetlen mondatban összefoglalni a helyzetet! (Az egyszerűségben rejlő lehetőségekről itt olvashatsz részletesen.) Sokat segíthet az is, ha sikerül megtalálnod a mögöttes okokat. Használd az „5 miért” technikát! Ha megvan az egy mondatos összefoglalód, tedd fel magadnak a kérdést, hogy „Miért?” Válaszold meg. Ezt egy újabb „Miért?” kérdés és a rá vonatkozó válasz követi. A tapasztalat azt mutatja, hogy az 5. „Miért?”-re adott válasz már a tényleges mögöttes okot mutatja.
4. Hallgass az intuíciódra! Időnként előfordul, hogy olyan felismerésekre jutunk, amelyekről nem tudjuk pontosan megmondani, hogy honnan erednek. Ezekre mondhatjuk, hogy megszólalt az intuíciónk vagy azt is, hogy az agyunk a háttérben összekapcsolt egymástól távolinak tűnő információkat. Mindegy mit tartasz az eredetükről, a lényeg, hogy ne hagyd figyelmen kívül ezeket a gondolatokat sem!
5. Térj vissza a lényeghez! Amikor úgy érzed, hogy képtelenség összehangolni a különböző szempontokat, sokat segíthet, ha feleleveníted, hogy mi is igazán fontos számodra. Milyen értékek mentén éled az életedet? Mik a valóban lényeges céljaid ebben az időszakban?
November 17-én érkezik a Magazin novemberi száma, amelyben arról lesz szó, hogy hogyan kerülhetsz közelebb a saját lényegi témáidhoz. Ha érdekel a téma, de még nem regisztráltál, itt megteheted.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!