„Csináljuk meg egy nekifutásra, az a biztos!” mondjuk gyakran, amikor a feladatok időzítéséről van szó. Mennyire jó ez az eredmény szempontjából? És mi van az olyan feladatokkal, amiket egyszerűen lehetetlen egy körben megcsinálni?
Biztosan te is találkoztál már olyannal, aki szünet nélkül csinált valamit: Lehet, hogy volt olyan barátod, aki vizsgaidőszakban eltűnt néhány hétre, mert megszakítás nélkül tanult. Esetleg volt rokonod, aki bekötött kézzel töltötte a karácsonyt, mert megsérült a gőzerővel kivitelezett nagytakarításban. Az sem kizárt, hogy az utolsó utáni pillanatban igyekeztetek megmenteni egy projektet, amiről a nagy rohanásban senkinek nem tűnt fel, hogy már jóval korábban félrecsúszott. Hogyan lehet jobban csinálni? Következzen 6 lépés, ami segíthet:
1. Ismerd magadat! Vannak, akik szeretik, ha ezer dolog történik körülöttük egyszerre, de senki ne várja tőlük, hogy a részletekkel törődjenek. Mások egy vagy legfeljebb néhány dologgal szeretnek egyszerre foglalkozni, és minden aprósággal képben vannak. Te hogy vagy ezzel? Mindkét működési módnak megvannak az előnyei és a hátrányai. Fontos, hogy tudd, te hogy működsz, mert így tudod a legjobban kiaknázni az erősségeidet és elkerülni a buktatókat.
2. Elemezd a feladatot! Amikor egy új feladat előtt állsz, érdemes a kezdetekkor tisztázni néhány dolgot. Mi is az elvárt eredmény? Mikor mondhatjuk, hogy készen vagyunk? Az eddigi tapasztalataid szerint mekkora munkáról van szó, valami kis dologról, amit megoldasz rutinból, vagy valami olyanról, amiből egy nagy és komplex projekt kerekedik?
3. Tervezz! Ha már van egy elsődleges elképzelésed a feladatról, készíts tervet! Kinek, mikor, mit kell tennie ahhoz, hogy elkészüljetek? Mik azok a kritikus pontok, amik boríthatják az egész elképzelést? Gyakori ellenérv a tervezés kapcsán, hogy idő- és energia-pocsékolás, hiszen közvetlenül nem is magán a feladaton dolgozunk. Ha azonban egy jó terv mentén haladsz, mindig tudod, hogy mivel kell foglalkoznod, és hogy összességében jól állnak-e a dolgok. A kevesebb stressz és a jó végeredmény megéri azt a plusz munkát, amivel a tervezés jár.
4. Az aktuálisra koncentrálj! Ha van egy terved, megteheted, hogy mindig csak az aktuális lépésre koncentrálsz. Azt, hogy mi jön ezután, rábízhatod a tervedre. Fontos azonban, hogy koncentrálj az aktuális lépésre! Zárd ki a zavaró tényezőket: teremts olyan munkakörülményeket, amelyek mellett hatékonyan tudsz dolgozni!
5. Tarts szünetet időben! Lehet, hogy te is tapasztaltad már, hogy milyen kiszáradt szemmel, üres aggyal bámulni a monitort. Ha ilyenkor sikerül is előállítani valamit, azt később jó eséllyel csinálhatod újra. A fáradtság teljesítmény-csökkenéshez és hibákhoz vezet, ezért fontos, hogy időben szünetet tarts. Egy jó módszer, hogy 50 perces blokkokban dolgozol, amit 10 perces szünet követ, amikor mozogsz egy kicsit és felfrissíted a testedet is.
6. Vond le a tanulságokat! Amikor elvégeztél egy feladatot, tanulj az odáig vezető útból! Hogy érezted magad közben? Mennyire működött jól a terved? Mi segített az aktuális feladatra koncentrálni? Mi az, ami megnehezítette? Mennyire tudtál odafigyelni magadra közben?
Képek innen.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!